Eski siyasi tutsak ressam Atena Farghadani tutuklandı

  • 13:25 8 Haziran 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Eski siyasi tutsak ressam Atena Farghadani, Evin Adliyesi’ne çağrılmasının ardından tutuklandı.
 
İran’da kadınlar yargı kıskacına alınıyor ve haklarında neredeyse her gün davalar açılıyor ve tutuklama kararları veriliyor.  NuJINHA’nın haberine göre, Avukat Mohammad Moghimi, Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, eski siyasi bir tutsak olan ressam ve karikatürist Atena Farghadani'nin Evin Adliyesi’ne çağrılarak tutuklandığını duyurdu. Atena’nın tutuklanma gerekçesi hakkında ise bir bilgi verilmedi.
 
Atena Farghadani kimdir? 
 
Atena, Alzahra Üniversitesi resim bölümünden mezun oldu. Aldığı yüksek puanla El-Zahra Üniversitesi'nin sanat alanındaki seçkin ve yetenekli öğrencilerinden biri olan Atena’nın, devam etmek istediği yüksek lisans eğitimi bazı milletvekilleri tarafından engellendi.  Atena, sanatsal etkinliklerin yanı sıra Çalışan Çocukları Destekleme Derneği'nde çocuklara resim eğitimi veriyordu.
 
Defalarca tutuklandı
 
2013 yılının Eylül ayında da tutuklanan Atena, Evin Cezaevi’nin 2A Koğuşu olarak bilinen IRGC gözaltı merkezinde tutuldu. Tutuklandığı sırada avukat tutma hakkı ve ailesini görmesi engellendi. Maruz kaldığı kötü koşullara karşı 9 Ekim 2013 tarihinde açlık grevi eylemi başlatan Atena, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine mahkeme hakimi tarafından geçici kefaletle dava sonuçlanıncaya kadar serbest bırakıldı. Atena, serbest bırakılmasının ardından 2A Koğuşu’nda kameralar önünde maruz kaldığı çıplak arama işkencesini dijital medya hesabından yayınladığı bir videoyla paylaştı. Videonun yayınlanmasının ardından 20 Ocak 2013 tarihinde Tahran Devrim Mahkemesi'nin 15’inci Şube’ye çağrılan Atena tutuklanarak, Karçak Varamin Cezaevi’ne götürüldü.
 
Tahliye edilmişti
 
Tahran Devrim Mahkemesi 15’inci Şube’de görülen davanın karar duruşmasında ise Atena, ‘sistem aleyhine propaganda faaliyeti’, ‘milli güvenliğe karşı toplanma ve gizli anlaşma’ ve ‘İslam'ın önderliğine, cumhurbaşkanına ve üyelerine hakaret’ suçlarından 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Atena hakkındaki 12 yıllık ceza daha sonra İslam Ceza Kanunu'nun 134’üncü maddesine gereğince 7 yıl 6 aya indirildi. Karar İstinaf Mahkemesi’ne taşındıktan sonra Atena, 14 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildi.