Tutsak İran’lı aktivistten BM’ye çağrı

  • 16:17 6 Haziran 2023
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - BM İnsan Hakları Konseyi Başkanlığı’na mektup yazan tutsak insan hakları aktivisti Narges Mohammadi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Sosyal Forum Başkanlığı’ndan çıkarılmasını istedi.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından her yıl belirli bir tema çerçevesinde organize edilen Sosyal Forum, üye ülkelerin ulusal insan hakları kurumları, uluslararası alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve diğer paydaşlar arasında diyaloğun geliştirilmesini hedefliyor. İran da BM’nin Sosyal Forum Başkanlığı’nda yer alan ülkelerden biri. İran Evin Cezaevi’nde tutuklu bulunan insan hakları aktivisti Narges Mohammadi, BM İnsan Hakları Konseyi Başkanlığı’na bir mektup yazarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin Sosyal Forum Başkanlığı’ndan çıkarılması çağrısında bulundu.
 
‘İran hakları ihlal eden bir ülke’
 
Narges Mohammadi, "Bu forumun temel amacı sivil toplum, üyeler, devletler ve hükümetler arası kuruluşların temsilcileri arasındaki açık diyalog ve etkileşim yoluyla insan haklarını gündeme almaktır. İran hükümeti şüphesiz insan haklarını ihlal eden ülkelerden biridir. Sokaklarda insanlar katlediliyor, protestocular ve sistemi eleştirenler tutuklanıyor, son halk ayaklanmasında kadınlara yönelik tecavüz de olmak üzere çok sayıda suç ve ihlaller yaşandı. Konuya dair kanıtlarımız var ve gerektiğinde ifademizde sunabiliriz” sözleriyle duruma dikkat çekti.
 
‘Her türlü baskı yöntemi kullanılıyor’
 
İran makamlarının 20 yılı aşkın bir süredir toplumu yok etmek için her türlü baskı yöntemini kullandığını ifade eden Narges Mohammadi, “İnsan Hakları Konseyi, İran'daki sivil toplum kuruluşlarına İslam Cumhuriyeti'nin ne yaptığını sordu mu? Yazarlar Sendikası, İnsan Hakları Savunucuları Birliği, kadın kurumları, ekolojistler, öğretmenler, personeller, gazeteciler, öğrenciler, dini, etnik ve ulusal azınlıklar cezaevlerinde tutuklu. İnsan Hakları Konseyi bu örgütlerin tutuklu üyelerini davet edebilir mi bu toplantıya?” diye sordu.
 
‘Sessiz kalmayacağız’
 
Narges Mohammadi, İnsan Hakları Konseyi'nin son eylemlerinin başkanlık koltuğuyla çelişkili, kafa karıştırıcı ve hayal kırıklığı yarattığına işaret etti. Demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesine devam edeceğinin altını çizen Narges Mohammadi, "Direnmekten vazgeçmeyeceğiz ve yılmayacağız. Benim ve hemşerilerimin sessiz kalması ve hükümetin insan hakları ihlallerine göz yumması mümkün olmayacaktır" mesajını verdi.