Afganistan’da 90 öğrenci ve öğretmen zehirlendi

  • 15:33 5 Haziran 2023
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - Taliban Yerel Eğitim İdaresi Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Afganistan'da kız çocuklarının eğitim gördüğü üç okulda yaklaşık 90 kız öğrenci ve kadın öğretmen zehirlendi.
 
Reuters'ın haberine göre, konuya ilişkin açıklama yapan Saraipol Polis Sözcüsü Den Mohammad Nazari, "Kimliği belli olmayan bazı kişiler Sançarak ilçesinde kız çocukların eğitim gördüğü okula girip sınıfları zehirledi. Çocuklar sınıflara geldiğinde zehirlendiler" dedi. Den Mohammad, çocukların hangi madde ile zehirlendiği konusunda bilgi paylaşmadı.
 
Zehirlenmeler artıyor
 
Afganistan medyasına göre, dün Sançarak vilayetinin Kalan ilçesindeki Fayîzabad ilköğretim Okulu’nda dün (4 Haziran) 14 kız öğrenci zehirlendi.
 
Son 2 gündür, Kabdab bölgesindeki 2 kız okulunda 75 öğrenci ve 4 öğretmen zehirlendi. Zehirlenen öğrenci ve öğretmenler Sarpul ve Sançarak kentlerindeki sağlık merkezlerine götürüldü.
 
İran’da da son bir yılda 13 bin öğrenci zehirlendi
 
Taliban'ın Ağustos 2021'den bu yana kontrolü yeniden ele geçirdiği Afganistan'da kadınların ve kız çocukların eğitim hakkı ciddi kısıtlamalar ile karşı karşıya. Öte yandan, Eylül 2022'de 'ahlak polisinin' gözaltında katledilen Jîna Emînî'nin ölümüyle protestoların başladığı İran'da da son aylarda kız çocukların zehirlenme vakalarına rastlanıyor. İran'da Kasım 2022'den bu yana 13 bin öğrencinin zehirlendiği tahmin ediliyor. Ayrıca zehirlenme olayları ve nedenleri hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı.