Hak arayışında olan kadınlar tutuklanıyor

  • 16:31 31 Mayıs 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - İngiliz gazetesi The Guardian, geçtiğimiz yıl Kasım ayında tutuklanan insan hakları aktivisti Manahel Al-Otaibi’nin maruz kaldığı adaletsizliğe dikkat çekerek, kadınlara yönelik uygulanan baskılara dikkat çekti. 
 
Suudi Arabistanlı insan hakları aktivisti Manahel Al-Otaibi (29), ülkesindeki sosyal reform kampanyası kapsamında hak talebinde bulunduğu için geçen yıl Kasım ayında tutuklandı. NuJINHA’da yer alan İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Suudi makamların Manahel Al-Otaibi’yi kadınların güçlendirilmesini desteklemek için dijital medya hesapları, Twitter ve "Snapchat" uygulamasını kullanmakla suçluyor. 
 
Mahkeme belgeleri, Erdemi Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Komisyonu’na bildirilirken, Manahel Al-Otaibi’nin giydiği kıyafet seçimleri de suçlama konusu yapılıyor. Arap Körfezi bölgesindeki kadınlar tarafından giyilen geleneksel siyah abaya giymeyen ve buna karşı çıkan Manahel Al-Otaibi, hakkında ise henüz kesinleşmiş bir ceza bulunmuyor.
 
Kardeşi gözaltına alındı, ablası ülkeyi terk etti
 
Ablası Fouz Al-Otaibi de giydiği kıyafet seçimleriyle suçlandı, ancak tutuklanmadan önce Suudi Arabistan'dan kaçmayı başardı. Kadın hakları savunucusu olan diğer kardeşi Maryam Al-Otaibi talep ettiği birtakım haklar nedeniyle gözaltına alındı.
 
‘Kadınlar hala hapsediliyor
 
Haberde, insan hakları kuruluşu olan ALQST'nin izleme ve savunuculuk başkanı ayrıca ülkesinin dışında yaşayan Suudi aktivist Loujain al-Hathloul’un da görüşlerine yer verildi. Loujain, şunları ifade etti: "Aktivistler Fouz Al-Otaibi ve Manahel Al-Otaibi’nin durumu Suudi Arabistan'ın reform vaatleri iddialarını bir kez daha ortaya koyuyor. Kadınlar hala hapsediliyor ve haklarını talep ettikleri, istediklerini giymekte özgür olduklarına inandıkları için düzmece mahkemelerle karşı karşıya kalıyor.”
 
Loujain, Suudi Arabistan'daki Terör Mahkemesi’nin daha önce de Leeds Üniversitesi'nde eski bir doktora öğrencisi olan Salma Al-Shihab'ı yalnızca Twitter hesabında aktivistlerin tweetlerini paylaştığı için 30 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldığına dikkat çekti.