'Sudan’da yaşamını yitirenlerin sayısı 850’ye yükseldi'

  • 11:40 31 Mayıs 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında süren çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 850’ye yükseldiğini bildirdi.
 
Sudan’da 15 Nisan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında ateşkeslere rağmen çatışmalar sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamasına göre çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 850’ye yükseldi.
 
Öte yandan BM Cenevre Ofisi Enformasyon Birimi Basın ve Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Rolando Gomez moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlendi. BM Dünya Gıda Programı (WFP) Sudan Direktörü Eddie Rowe, çevrimiçi katıldığı toplantıda, Sudan ile HDK arasında çatışmaların devam ettiğini aktardı.
 
‘725 bin kişiye acil gıda ve beslenme yardımı ulaştı’
 
Çatışmaların devam ettiği Hartum'a ilk gıda yardımının 27 Mayıs'ta başladığını söyleyen Eddie Rowe, şu sözleri kullandı: "Çatışmaların tarafı olan Sudan ordusu ile HDK’nin kontrol ettiği bölgelerdeki 15 bin Sudanlıya yardım ulaştırıldı. Güvenlik durumuna bağlı olarak daha fazla gıda yardımı öngörülmüştü. WFP, Hartum'da 500 bin kişiye ulaşmayı planladı. Geçen hafta Port Sudan'da yerinden edilmiş 4 bin kişiye gıda dağıtımı başladı. WFP, Sudan'daki desteğini hızla artırarak ülke genelindeki 725 bin civarında kişiye acil gıda ve beslenme yardımı ulaştırdı."
 
’13,6 milyon çocuğun desteğe ihtiyacı var’
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, Sudan'daki 13,6 milyon çocuğun "hayat kurtaran desteğe" ihtiyacı olduğunu söyledi.
 
Dün ateşkes 5 gün daha uzatılmıştı
 
ABD'nin Hartum Büyükelçiliği dün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda, Sudan ordusu ile HDK arasında 20 Mayıs'ta imzalanan ateşkesin 5 gün daha uzatıldığını açıklanmıştı. Açıklamada, ateşkesi uzatma kararının, daha fazla insani yardım ve temel hizmetlerin sağlanması ve uzun vadeli ateşkesin tartışılması için zaman tanıyacağı kaydedilmişti.