Afganistanlı kadınların 15 Ağustos eylemleri başladı

  • 10:17 8 Ağustos 2022
  • Dünya
ANKARA - Taliban'ın Afganistan’ı ele geçirmesinin birinci yılında açıklama yapan kadınlar, destek ve dayanışma çağrısında bulundu.
 
Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Kabil'e girişinden sonra sokaklarda buluşan ve Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi'ni kuran kadınlar, Afganistan'ın Taliban tarafından ele geçirilmesinin birinci yılında bir dizi eylemle seslerini duyurmaya çalışıyor. Talebi Taliban'ın hiçbir ülke tarafından tanınmaması olan kadınların bir kısmı Taliban tarafından kaçırılıp tutuklandıktan sonra yurt dışına çıkmayı başarırken, bir kısmı hala Afganistan içinde mücadelelerini sürdürüyor. Artık sokağa çıkamadıklarını ifade eden kadınlar, eylemlerini adresini açıklamadıkları kapalı alanlarda gerçekleştiriyor.
 
Kapalı alanlarda eylemler sürüyor
 
Eylem gerçekleştiren kadınlar, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Dünyanın sessizliğini kınayan kadınlar, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "Afganistan'ın Taliban adlı terörist grubun eline geçmesinden bu yana bir yıl olmak üzere. Afganistan halkı kadınların sosyal ve ekonomik alandan çıkarılmasıyla çok daha zor ekonomik şartlar altında yaşıyor. Hiçbir kadın güvende değil. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle, sağlığa erişim imkansız hale gelmiş durumda."
 
Uluslararası sessizliğe kınama
 
Uluslararası kamuoyu ve devletlerin sessizliğinin kınandığı açıklamada kadınlar, "İnsanlar seslerini yükseltemiyorlar çünkü her gün Taliban tarafından öldürülüyorlar. Karanlık Afganistan'ı teslim aldı! Tüm bu acı ve zorlukların yanında dünyanın benimsediği bu sessizlik ise hepsinden acı. Tüm bu zorluklara rağmen Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi sesini çıkarmaya devam ediyor. Bu ses cılız ve kırık bir ses de olsa susturulmayacak, yükselecek. Bizler haklarımız için savaşıyoruz! Özgürlük için sesimizi yükseltiyoruz" dedi. 
 
Açıklamanın sonunda bir sonraki eylem için kullanılacak sloganın "Dünyanın Taliban'ın suçlarına karşı bir yıllık sessizliği" olacağını duyuran kadınlar, tüm dünya kadınlarını dijital medyada bu sloganı kullanarak destek videoları yayınlamaya davet etti.