İsrail’in saldırılarında 30’dan fazla Filistinli katledildi

  • 15:11 7 Ağustos 2022
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail’in saldırıları sonucu 6'sı çocuk 32 kişinin katledildiğini, yaralı sayısının 253'e ulaştığını açıkladı.
 
İsrail'in 5 Ağustos'tan bu yana saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi'nde katledilenlerin sayısı artıyor. Filistin İnsan Hakları Merkezi, konuyla ilgili bilanço hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı. Filistin Sağlık Bakanlığı ise saldırıların bilançosunu halka duyurdu. Bakanlığa göre 6’sı çocuk 32 kişi katledildi, 20’den fazla kadın yaralandı toplam yaralı sayısı ise son üç günlük bilançoya göre 250’yi aştı
 
Enkazlardan cenazeler çıkarılıyor
 
Filistin İnsan Hakları Merkezi, bombardımanların çok sayıda ev ve altyapıya birçok zarar verdiğini açıkladı. Dün akşam sularında Cebaliye Kampı’na düzenlenen bombalı saldırıda 6 çocuk katledildi, onlarca kadın ve çocuk yaralandı. Refah'ta bir konut binası hedef alınırken enkaz altında kalan 3 kadın yaşamını yitirdi, kayıp arama çalışmaları ise enkazda halen devam ediyor.
 
Gazeteciler hedef alındı
 
Filistin Basın Evi Gazetecileri Hukuki Koruma Birimi ise 5-7 Ağustos tarihleri arasında Gazze Şeridi'nde "basın özgürlüğü ihlalleri" konulu bir bülten yayınladı. İsrail'in gazetecilere yönelik ihlallerine açıklık getirilen bültende, Filistin Basın Evi Gazetecileri Hukuki Koruma Birimi'nin verilerine göre, ihlaller 10 medya kuruluşunun yanı sıra 10 gazeteciyi de etkiledi.
Bültendeki verilere göre, çok sayıda medya kuruluşunun da içinde bulunduğu bombardımanlar sırasında bir gazeteci şarapnel parçası isabet etmesi sonucu yaralandı. 10 basın kuruluşu hasar gördü, yerel bir radyo istasyonunun yayını durdu ve 9 gazetecinin sosyal medya hesapları da saldırıları paylaştıkları gerekçesi ile bloke edilerek erişime kısıtlandı.
 
Ne olmuştu?
 
İsrail askerleri, 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İslami Cihad Hareketi'nin yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada 1 Filistinli ölmüştü.
 
İsrail ordusu, Bessam’ın gözaltına alınmasının ardından abluka altındaki Gazze çevresinde alarm seviyesini üst düzeye çıkarmıştı.
 
Bu kapsamda ordu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurulmuştu.
 
Son 5 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu.
 
İsrail ordusu, dün Gazze'ye hava saldırıları başlatmıştı. Saldırılarda İslami Cihad Hareketi'nin komutanlarından Teysir el-Caberi de öldürülmüştü.
 
Gazze'de bulunan El-Fetih dışındaki Filistinli örgütler ortak açıklama yaparak saldırılara karşılık verileceğini duyurmuştu. Akşam saatlerinde de Gazze'den İsrail'e çok sayıda roket fırlatılmıştı.